wtorek, 18 kwietnia 2017

Opowieść pisana barwami | "52 kolory życia tom I" Magdalena Kozioł | Recenzja




Główna bohaterka powieści, Sally jest bardzo młodą osobą. Kobieta prowadzi szczęśliwe, poukładane życie. Od kilku lat spotyka się ze swoim ukochanym, Tomkiem. Sukcesywnie spełnia swoje marzenia, dotyczące otwarcia sieci sklepów kosmetycznych. Pewnego razu, wyjeżdża nad morze, aby załatwić sprawy związane z interesem. Przypadkiem zostaje wplątana w ogień działań policyjnych. To właśnie w tej chwili jej życie ma się obrócić o trzysta sześćdziesiąt stopni.

"W życiu zdarzają się takie sytuacje, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć, nie planujemy ich, nie myślimy o nich, a jednak pojawiają się i często potrafią zmienić wszystko, co do tej pory uważaliśmy za pewnik. Życie płynie jak rzeka, nigdy nie wiadomo, czy za zakrętem, nie pojawi się wielki wodospad, który dostarczy bardzo różnorodnych emocji i zmąci dotychczasowy spokój."


Nie mogę się powstrzymać i muszę zacząć od tego, co mi się w tej powieści nie podobało.
Autorka wydała książkę samodzielnie. Nie przeszła ona specjalnej korekty i to niestety momentami widać. Na samym początku ogromnie rzucają się w oczy powtórzenia wyrazów. Na szczęście tak jest tylko przez pierwszych kilkanaście stron, potem się to poprawia. Na co jeszcze zwróciłam uwagę? Główna bohaterka bardzo dużo mówiła sama do siebie. Ja wiem, że to się zdarza w prawdziwym życiu, ale myślę, że nie aż tak często.



"- Jutro biała, czysta kartka papieru, nowy rozdział, nowa historia, niech będzie ona kolorowa... - wypowiedziała życzenie."


Teraz mogę skończyć moje, nic nieznaczące narzekanie i przejść do plusów powieści.
Książka odbiega od schematów, ponieważ została opowiedziana barwami. Widać, że Pani Magdalena włożyła w nią całe swoje serce. Autorka posługuje się obrazowym językiem, dzięki któremu wszystko możemy sobie łatwo wyobrazić. Pomaga nam dostrzec piękno w codzienności. Długie opisy przypadły mi do gustu, mimo tego, że lekko spowalniały akcję. Co jeszcze mogę powiedzieć/napisać? Cieszę się, że autorka zastosowała narrację trzecioosobową, ponieważ wydarzenia nie skupiały się tylko wokół jednej osoby. Zgrabnie przechodziła z opowieści o życiu Sally do Jacka i na odwrót.

"Życie to pełnia, a w niej zawierają się wszystkie kolory i ich odcienie. Należą do niech te przyjemne dla oka, jasne, wesołe, radosne, jak i te smutne, ciemne i niekoniecznie optymistyczne."

Na początku nie polubiłam głównej bohaterki. Być może zraziło mnie to, że tak dużo mówiła do siebie samej. Potem jednak zaczęłam się do niej przywiązywać. Spodobało mi się jej podejście do życia. Robiła wszystko, żeby się rozwijać, spełniać marzenia, być szczęśliwą. Myślę, że w tej kwestii powinniśmy brać z niej przykład.
Jacka nie poznałam zbyt dobrze, ale już mogę powiedzieć, że podziwiam jego pasję do wykonywanego zawodu. O nim powiem więcej po przeczytaniu tomu II.

"W życiu barwy zmieniają się tak szybko jak w kalejdoskopie. Często wydarzenia, które nas spotykają, plączą nam nasze nogi i każą iść przed siebie."

Nie mogę zbyt wiele powiedzieć o "52 kolorach życia", bo jak możecie przeczytać na górze, jest to bardzo cienka powieść. Tym bardziej jestem zachwycona tym, ile barw i emocji udało się przemycić Pani Magdalenie na zaledwie stu stronach. Nie polecam książki osobom, które są miłośnikami szybkiej akcji, ponieważ raczej nie będą w stanie docenić jej oryginalności. Niemniej jednak warto spróbować zapoznać się z nią, nic nie stracicie, jeśli się Wam nie spodoba.

"Trudne i zaskakujące sytuacje trzeba umiejętnie rozwiązywać." 

Muszę pochwalić autorkę jeszcze za to, że widać, iż w ciągu powstawania powieści, rozwinęła swoje zdolności pisarskie. Uczyła się na błędach i to jest ważne. Starała się spełnić swoje marzenie o wydaniu książki i zrobiła to.

"Biel można by porównać do prawdy, czystości, niewinności i prostoty."



UWAGA UWAGA! Książek Pani Madzi nigdzie nie można już kupić. Wyczerpał się nakład. "52 kolory życia" można wypożyczyć w Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Goszczy, Gminnej Bibliotece Publicznej Kocmyrzowie-Luborzycy i Bibliotece Narodowej. 
Mam jednak dobrą wiadomość. Niedługo II tom będzie można wygrać na moim fanpage'u, instagramie i blogu.

Zachęcam do zajrzenia do sklepu Pani Magdy Pociąg do natury oraz do obejrzenia jej prośby do Wszechświata .

Autor: Magdalena Kozioł
Tytuł: 52 kolory życia
Tom: 1
Liczba stron: 100
Rok wydania: 2016
Wydawnictwo: Pociąg do natury, Magdalena Kozioł
ISBN: 978-83-944686-0-6
Moja ocena: 3/10


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję:

Magdalena Kozioł


Linki:
Strona autorki na fb: Tutaj
Sklep autorki: Tutaj
Kanał autorki na youtube: Tutaj


Moja strona na fb: Tutaj
Mój instagram: Tutaj
Mój profil na lubimyczytac.pl: Tutaj


Mój e-mail: mariolalolek@o2.pl
Copyright © 2016 Uzalezniona od ksiazek , Blogger