środa, 27 czerwca 2018

Kryminał młodzieżowy? To może się udać! | "Nieodgadniony" Maureen Johnson | Recenzja


Ellingham to bogacz, nie ma co do tego wątpliwości. Może sobie pozwolić na zrealizowanie prawie każdego pomysłu, jaki wpadnie mu do głowy. Spełnianie jego marzeń nie zostało ograniczone względami finansowymi, więc pewnego dnia postanawia założyć szkołę. W ten sposób powstaje Akademia Ellinghama, gdzie uczęszczają bezpłatnie tylko wybitni, kreatywni ludzie, którzy dzięki rozmaitym zajęciom i pomocom dydaktycznym mają szansę stać się kimś wielkim. Główna zasada brzmi "Nauka jest zabawą", więc te odosobnione miejsce zostało usiane parkami, ogrodami, niezbadanymi ścieżkami, tajemniczymi korytarzami, ukrytymi przejściami, tunelami, w których na każdym kroku można znaleźć interesujące łamigłówki i zagadki. 

W 1936 roku z przejażdżki nie wracają żona i córka założyciela szkoły. Okazuje się, że zostały porwane, a jedynym tropem są tajemnicze telefony i prześmiewczy list-zagadka, w którym Nieodgadniony wylicza sposoby na popełnienie morderstwa. Mimo bogactwa Ellinghama nie udaje się znaleźć uprowadzonych osób, a ich zniknięcie staje się jedną z największych nierozwikłanych zagadek.

Wiele lat później do Akademii dostaje się Stevie Bell, bardzo młoda dziewczyna, która chciałaby zostać detektywem. Ciągle ogląda filmy i czyta książki kryminalne, a Sherlock Holmes i Agatha Christie są jej idolami. Przybyła, bo pragnie rozwiązać zagadkę sprzed lat. Niestety najpierw musi odnaleźć się w nowej, szkolnej rzeczywistości. Nie ma jednak na to zbyt wiele czasu, bo w szkole ponownie pojawia się Nieodgadniony, a wraz z nim powraca śmierć. 

O tej książce po raz pierwszy usłyszałam na Instagramie. Osoba, którą bardzo lubię, chwaliła ją i dzięki temu zapragnęłam ją mieć. Miałam nadzieję na genialną lekturę i na szczęście się nie zawiodłam. Muszę się jednak przyznać, że sięgnęłam po nią już dawno, bo w okolicach jej premiery. Szybko skończyłam czytać, ale mimo tego recenzję piszę dopiero teraz. Dlaczego? Sama nie wiem, być może chciałam po niej ochłonąć i na spokojnie przemyśleć, dlaczego bardzo mi się podobała. Starałam się, żeby zdania zawarte w mojej opinii miały jakiś sens, a do tego potrzebowałam czasu.

Język, jakim posługiwała się autorka, zdecydowanie zachęcał do czytania. Świetny, lekki styl spodoba się czytelnikom w każdym wieku, a jego płynność i obrazowość sprawi, że pochłoną historię w całości. 

Nieodgadniony to kryminał młodzieżowy, który ma zachwycić młodszych czytelników i skłonić ich do ciekawskiego spojrzenia na świat. Muszę przyznać, że rzeczywiście ta książka może przekonać nastolatków do dociekania, rozwiązywania zagadek i tajemnic oraz zwracania uwagi na szczegóły danej sytuacji. Chciałabym jednak podkreślić, że nie tylko oni będą się dobrze bawić przy tej lekturze, ale również osoby dorosłe. Dzięki niej mogą przypomnieć sobie lata dzieciństwa i być może znaleźć w głównej bohaterce siebie sprzed kilku(nastu) lat.

Ogromnie podoba mi się to, że akcja powieści rozgrywa się w Akademii. Uwielbiam, gdy wydarzenia mają związek ze szkołami, internatami lub obozami letnimi, więc jestem jak najbardziej tym usatysfakcjonowana. Poza tym cieszę się, że autorka postanowiła przeplatać rozdziały dotyczące teraźniejszości z fragmentami artykułów i przesłuchań sprzed lat, co niezwykle mnie intrygowało i wzbudzało moją ciekawość. Zachęcało mnie to do dalszej lektury i poznawania kolejnych tajemnic, ale również do próbowania swoich sił w wymyśleniu jakiegoś sensownego rozwiązania zagadki.

Polubiłam bohaterów tej powieści. Zarówno czarne charaktery, jak i te dobre zostały skonstruowane w genialny sposób. Nie zostały wyidealizowane, miały swoje wady, a przez to postrzegałam je jako bardziej "prawdziwe". Muszę jeszcze przyznać, że trochę utożsamiłam się ze Stevie. W pewnym stopniu znalazłam w niej swoje cechy sprzed kilku lat, a dzięki temu ciekawiły mnie jej dalsze losy.

Nieodgadniony to bardzo dobry kryminał młodzieżowy, który zachwyci nie tylko nastolatków, ale również starszych czytelników. Świetny styl pisania, genialni bohaterowie i niezwykła intryga wciągną Cię i nie wypuszczą aż do końca.


Autor: Maureen Johnson
Tytuł: Nieodgadniony
Tom: 1
Tłumaczenie: Paweł Łopatka
Liczba stron: 448
Rok wydania: 2018
Wydawnictwo: Poradnia K
Moja ocena: 9/10

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję: Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Uzalezniona od ksiazek , Blogger